
Karácsony időszakára minden családban vannak hagyományok. Idővel némelyik elkopik, más
ok tartósabbnak bizonyulnak. Na de mi a szerepe a hagyományoknak? Egyáltalán kellenek, szükségünk van rájuk? Miért van az, hogy egyesek évről évre ugyanazt eszik, és ugyanazt teszik az ünnepek során? Félnek a változásoktól?
A hagyományok pozitív hatása, hogy elősegítik a kiszámíthatóságot és a stabilitást, ami különösen hasznos lehet a karácsony körüli hektikus időszakban. A megszokott rituálék segítenek abban, hogy biztonságban érezzük magunkat, így könnyebben megbirkózunk az érzelmi kihívásokkal.
Az ünnep teljességének és meghittségének megélése mellett szinte észrevétlenül fejlesztheted saját érzelmi hatékonyságodat is az alábbi kedves hagyományok megteremtésével:
- Készítsetek hála-fát: családi vagy baráti körben mindenki írjon egy kis papírt, amelyre feljegyzi, hogy miért hálás az adott évben. Ezeket a papírokat egy fenyőágra akaszthatjátok vagy egy dobozba helyezhetitek, majd karácsonykor közösen felolvassátok. A hála gyakorlása segít a pozitív érzelmek megerősítésében és növeli az érzelmi hatékonyságot. A hála bizonyítottan javítjaa mentális jólétet, csökkenti a stresszt és növeli a boldogságot (Emmons & McCullough, 2003).
- Szeretet–befőtt készítése: legyen mindenkinek 1-1 pici csatosüvege vagy befőttesüvege (a nevével ellátva), és ebbe tegyétek bele az előre megírt pozitív jellemzőket vagy üzeneteket, amelyeket az adott személynek szántok. Ez egyszerre kedves ajándék a másik számára, valamint megerősítiaz érzelmi kötelékeket is. Az ilyen típusú kifejező gesztusok erősítik az érzelmi intelligenciát, hiszen a szeretet és a pozitív visszajelzések érzése segítenek az érzelmek helyes kezelésében és a másokkal való empátiában (Goleman, 1995).
- Önmagadnak is adj ajándékot: írd le, hogy miért tartod fontosnak az adott évet, és hogyan dolgoztál saját érzelmi hatékonyságod növelésén. Például: “Negatív gondolataim helyett támogatóan beszéltem magamhoz.” vagy “Minden nap 5 percet szántam légzésgyakorlatra, hogy megnyugodjak.” vagy “Minden héten leírtam három dolgot, amiért hálás vagyok.” Az önértékelés, az önreflexió és az empátia fontos részei a pszichológiai egészségnek. A pozitív önbeszéd pedig hozzájárul az érzelmi stabilitás fejlesztéséhez is (Neff, 2003).
- Erőforrások összegyűjtése: karácsonykor minden családtag írhat egy listát arról, hogy mi segítette őt az év során érzelmileg a legjobban. Ezek lehetnek olyan események, technikák, vagy akár személyek, amelyeksegítettek megbirkózni a nehézségekkel. Az írás után mindenki megoszthatja egy-egy mondatban, hogyan használhatják ezeket az erőforrásokat az elkövetkező évben. Az érzelmi hatékonyság növelése érdekében a tudatosság és az önismeret fejlesztése kiemelt jelentőségű. Az ilyen típusú önreflexió és az erőforrások megosztása erősíti az érzelmi rugalmasságot is (Southwick, 2014).
- Kuponfüzet készítése egymásnak, amely kifejezetten olyan “ajándékokat” tartalmaz, amelyek az érzelmi kapcsolódást és az érzelmi hatékonyságot növelik (pl.: “Pozitív visszajelzés kupon” – Pozitív visszajelzést kapsz arról, hogy miért vagy számomra fontos és értékes. vagy “Belső értékek és erőforrások fejlesztése kupon” – Segítek felismerni és megerősíteni a belső erőforrásaidat a nehéz pillanatokban.). A következő blogbejegyzésemben megtalálod és le is töltheted.
Ez az INGYENES kuponfüzet mind az ajándékozónak, mind az ajándékozottnak segít az érzelmi hatékonyság növelésében, a kapcsolatok megerősítésében és a személyes jólét fokozásában. Az ajándékozó kifejezi figyelmét és törődését, míg az ajándékozott olyan eszközökhöz jut, amelyek segítik őt érzelmei jobb kezelésében és a személyes fejlődésében.
Ezek a hagyományok figyelmességet és meghittséget csempésznek az ünnepeidbe – hogy valóban varázslatos lehessen ez az időszak. És mindemellett a családi és baráti kapcsolataidat is szorosabbá fűzi. A közös ünneplés és a kölcsönös érzelmi támogatás pedig erősíti az érzelmi hatékonyságod, amely segít a stressz kezelésében és a mindennapjaid pozitív megélésében.
Hagyományteremtésre fel!